info@necestovka.cz +420 732 133 636

9 věcí, co si na Bali nesmíte nechat ujít

 

 

1) Rýžové terasy

Pokud zavítáte na Bali, tak určitě nesmíte minout proslulá rýžová pole. Nejznámějšími jsou Tegalalang Rice Terrace v Ubudu a rýžové terasy v Jatiluwih, které byly v roce 2012 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Na ostrově se také nachází nejen rýžové, ale i kávové plantáže (pěstuje se zde i nejdražší káva na světě – kopi luwak).

2) Hinduistické chrámy

Než navštívíte jeden z pověstných symbolů Bali – hinduistické chrámy, musíte si kolem těla uvázat velký šátek Sarung, který vám nabídnou ve většině chrámu k zapůjčení. Po uvázání tohoto šátku můžete směle vyrazit na prohlídku chrámů s typickými rozpůlenými vstupními věžemi například do Pura Tanah Lot – chrámu na skalním ostrůvku, Uluwatu (oba chry najdete na jihozápadě ostrova), Pura Ulun Danu Bratan (na severu ostrova u jezera Beratan) nebo do nejvýše položeného chrámu Pura Puncak Penulisan. Avšak největší komplex hinduistický chrámů se nachází u sopky Ganung Anung, jmenuje se Pura Besakih a musíte si k němu skrz džungli vyšlápnout 1 700 schodů. Pro zážitek z hinduistické kultury ale nemusíte až do chrámů, jelikož skoro každá místní rodina má doma malou svatyni, kam chodí přinášet tzv. obětiny – malé misky z palmových listů s květinami, zrnky rýže a vonnými tyčinkami.

3) Krásné pláže

Pokud letíte na Bali s cílem užít si krásných pláží, tak vás jistě tento ostrov nezklame. Vydejte se na jižní část ostrova, kde doslova na každém rohu narazíte na panenské nádherné pláže s krásným bílým pískem. Na většinu z nich se ale nedostanete přímo a musíte zaparkovat své auto nebo skútr na parkovišti nahoře na kopci a sejít si na pláž dolů pěšky. Doporučit můžeme pláž Gunung Payung, Nyang-Nyang nebo GreenBowl.
Mezi surfaři je oblíbená Balangan beach, dále pak Ulu Watu nebo Jimbaran Bay. Pro surfařské začátečníky doporučujeme pláže u města Kuta. Bali je také rájem pro náruživé potápěče, kteří se můžou kochat korály u ostrova Pulau Menjangan, podmořskými zahrady se sochami nebo se potopit k vraku lodi Liberty. Pro zamilované páry doporučujeme luxusní plážové resorty ve vesničce Jimbaran.

4) Koupání ve vodopádech

Na Bali se nachází i několik vodopádu převážně v severní části ostrova – větší vodopády Tegenungan, Sekumpul a GitGit, dále menší a méně známější Aling-Aling a Sing-Sing vodopády. Ve většině z nich se můžete i vykoupat, jsou volně přístupné.

5) Být okraden tlupou opicí

Pokud byste si rádi zkusili při návštěvě hinduistických chrámů nějaký ten adrenalinový zážitek, tak můžete vyrazit do hinduistického chrámu v Monkey Forest a doslova si vybojovat s opicemi vaši svačinku. To samé zažijete, i když se vydáte do chrámu v Uluwatu.

6) Zažít atmosféru Kuty a zajít si na taneční vystoupení v Ubudu

Pokud na Bali budete hledat turistické centrum, tak Kuta je tím správným místem. Městečko na jihu ostrova je pověstné svými restauracemi, obchody, ale také bujným nočním životem. Nejvyhlášenějším klubem na celém ostrově je Sky Garden s barbecue hody každý večer, dalším oblíbeným barem je Frankenstein laboratory s tématickými drinky ve tvaru injekčních stříkaček a kabaretními vystoupeními během večera. Kuta však nabízí mnohem více než jen kluby, bary, restaurace a obchody. Nachází se zde prý jeden z největších asijských aquaparků nebo escape room Pandora experience s nabídkou tří tematických místností. Pokud by na vás Kuta byla moc živým místem, poté můžete dojet do 20 km vzdáleného Ubudu, který je kulturním srdcem Bali. Zde můžete relaxovat při józe nebo pochopit tajemný význam hinduistických tanců
balih-balihan (určených široké veřejnosti), tanců bebali (pro mladé ženy a dívky) a nejposvátnějších tanců wali.

7) Podívat se na východ slunce z vrcholu sopky

Na Bali si můžete vyšlápnout i na vrchol sopky
Mt. Batur (1700 m.n.m.) a vychutnat si tu úžasný východ slunce (nejlepší začít z vesnice Kintamani). Další sopkou, kterou můžete navštívit je Mt. Agung.

8) Poznat život místních digitálních nomádů

Na Bali se nachází četné množství digitálních nomádů, nalezneme mezi nimi i spoustu Čechů. Jejich centrem je vesnička Canggu, kde mimo nomádů natrefíte i na zdejší hipstery. Zde najdete spoustu příjemných kaváren a pláže vhodné pro surfování.

9) Ochutnat balijskou kuchyni

Patříte-li k milovníkům kořeněných a pálivějších jídel, tak budete na Bali velice spokojeni. Pro nikoho žádné překvapení, že základem balijské kuchyně jsou nudle (Mie) nebo smažená rýže (Nasi), které se smíchají s dalšími ingrediencemi, například zeleninou nebo kousky masa. Tomuto prostému jídlu se říká MIE/NASI GORENG a podává se tu k snídani, obědu a i večeři. Dalším oblíbeným pokrmem je Ayam goreng – smažené kuře s rýží a pálivou omáčkou nebo Gado-gado – kousky masa a zeleniny v omáčce z burských oříšků. Jako polévku tu podávají Sótó Ayam, což je obdoba naši kuřecí polévky, ale přidává se do ní zázvor.

 

 

https://www.necestovka.cz/tours/bali-low-package/

https://www.necestovka.cz/tours/bali-full-package/

Vojtěch

One Comment

  1. Vojtěch 5.2.2019 at 18:37 Odpovědět

    testest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *